Jak przystąpić do wspólnoty mieszkaniowej po nabyciu lokalu we wspólnocie?

Przede wszystkim warto wiedzieć, czym są samodzielne lokale o charakterze mieszkalnym, które wchodzą w skład wspólnoty mieszkaniowej. Otóż ustawa dotycząca własności lokali z 25 czerwca 1994 roku stanowi, że chodzi o wyodrębnione w danym obiekcie za pomocą ścian trwałych pomieszczenia albo kompleks kilku pomieszczeń, które mieszkańcy wykorzystują w celach mieszkaniowych. Właściciele tak rozumianych lokali mogą przystąpić do wspólnoty. Wspomniana ustawa ustanowiła zasady, na podstawie których powstają wspólnoty mieszkaniowe, oraz określiła, jak członkowie takich wspólnot mogą uczestniczyć w zarządzaniu nią.

Do wspólnoty mieszkaniowej należą wszyscy posiadacze lokali, które ją tworzą. Zawiązywana jest ona automatycznie wówczas, gdy co najmniej dwóch właścicieli posiada nieruchomości w jednym obiekcie. Członkami wspólnoty stajemy się więc wtedy, kiedy nabywamy takie lokale.

Co jednak należy zrobić, aby wyodrębnić lokal we wspólnocie? Otóż musi on spełniać warunki podanej we wstępie definicji prawnej lokalu. Odrębność mieszkania stwierdza starosta, sporządzając odpowiednie zaświadczenie. Aby mógł to zrobić, konieczne jest dostarczenie całej dokumentacji dotyczącej nieruchomości. Umowa, która określa odrębność lokalu, musi zawierać takie informacje, jak jego wielkość, rodzaj, położenie, ilość pomieszczeń wchodzących w skład mieszkania. Co ważne, tego typu dokument reguluje również to, w jakiej części nieruchomości wspólnej partycypuje właściciel oraz – opcjonalnie – w jaki sposób uczestniczy on w zarządzaniu nią. Udziały w mieniu wspólnym ustanawia się na podstawie tego, jaką powierzchnię zajmuje nasz lokal w stosunku do sumy powierzchni wszystkich nieruchomości tworzących wspólnotę mieszkaniową. Ustanowienie odrębności lokalu musi mieć formę aktu notarialnego. Nie można też zapomnieć o dokonaniu wpisu do księgi wieczystej. Warto mieć na uwadze, że obok sporządzenia umowy, istnieje również inna możliwość wyodrębnienia lokalu, jak np. uzyskanie stosownego orzeczenia w sądzie.

Właściciele decydują o tym, jak będą zarządzać wspólnotą. Mają na przykład prawo wybrać zarządcę bądź zarząd, który będzie się tym zajmował. Pamiętajmy też, że jako członkowie wspólnoty, pokrywamy pewne wydatki związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem części wspólnej (remonty, naprawy, ubezpieczenie, ochrona).

 

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz.