Co wpływa na cenę nieruchomości

Istnieje szereg czynników mających wpływ na cenę nieruchomości.

Najważniejszym z nich jest bez wątpienia lokalizacja. Mieszkanie położone w atrakcyjnej okolicy zawsze będzie droższe od podobnego, ale położonego w dzielnicy o nie najlepszej reputacji.

Kwestia umiejscowienia lokalu mieszkalnego w kamienicy czy budynku wielomieszkaniowym także ma znaczenie. Generalnie inwestorzy wolą okna salonu lub sypialni skierowane na podwórze (szczególnie jasne i odpowiednio odnowione). Co się tyczy piętra, na którym mieszkanie jest umiejscowione, to zdania są podzielone. W kilkupiętrowych budynkach zazwyczaj najatrakcyjniejsze są lokale na I oraz II piętrze. Natomiast w budynkach wielorodzinnych lub wysokościowcach im wyżej, tym mieszkanie droższe, chociaż – znowu – nie jest to regułą.

Następny jest metraż oraz rozkład mieszkania. Im jest przestronniejsze, tym więcej za nie zapłacimy. Liczba pomieszczeń, obecność dodatkowych wnętrz (garderoba, składzik), balkon, nieprzechodnie pokoje, oddzielna i widna kuchnia – każdy z tych elementów również podnosi cenę zakupionej nieruchomości. Nie zapominajmy także o standardzie wykończenia, technologii budowlanej, wieku budynku czy obecności ewentualnych udogodnień jak windy czy podjazdy dla niepełnosprawnych.

Kolejnym czynnikiem jest bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości. Dobra komunikacja, obecność instytucji publicznych, przychodni, szkół i przedszkoli, parków i placów zabaw, urzędów – wszystko to z pewnością podnosi cenę lokalu.

Pamiętajmy także, że za mieszkanie własnościowe, nieobciążone hipoteką, służebnością czy jakimikolwiek roszczeniami osób trzecich także zapłacimy więcej, niż za lokal, którego stan prawny jest dla inwestora niezbyt korzystny.

house-car-vintage-old

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz.