Co składa się na opłaty właścicieli lokali we wspólnocie?
Właściciele lokali przynależących do danej wspólnoty mieszkaniowej muszą uiszczać szereg opłat. Należy jednak zaznaczyć, że nie płacą oni czynszu oraz kosztów administracyjnych. Co dokładnie wchodzi w zakres opłat właścicieli? Są to różnego rodzaju koszty wspólne. Szczegółowo wymieniamy je poniżej.
Ogrzewanie, zużycie wody, utrzymanie windy, sprzątanie
Właściciele nieruchomości partycypują w opłatach za ogrzewanie części wspólnej budynku, w którym mieszkają. Płacą również za energię pobieraną właśnie w części wspólnej. Ich obowiązkiem jest opłacanie firmy sprzątającej, która dba o czystość obiektów i gruntów wchodzących w skład wspólnoty. Również utrzymanie windy musi być sfinansowane przez mieszkańców (konserwacja, przegląd, naprawy). Kolejną płatnością dokonywaną przez właścicieli nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej jest pokrywanie kosztów za zużycie wody wykorzystywanej w części wspólnej. Chodzi np. o sytuacje, kiedy ogrodnicy podlewają rośliny albo pracownicy ekipy sprzątającej wykorzystują wodę do utrzymania w czystości budynków i okolicznych terenów.
Sezonowe opłaty, ochrona i naprawy
Mieszkańcy powinni się liczyć z pewnymi sezonowymi opłatami. Dotyczy to przykładowo zatrudniania osób zajmujących się odśnieżaniem dróg wewnętrznych i dojazdów do garaży. Przez cały rok konieczne jest utrzymywanie firmy ochroniarskiej (monitoring, ochroniarze). W przypadku zepsucia się różnego rodzaju urządzeń i elementów znajdujących się w części wspólnej, należy zapłacić za usługi specjalistów, którzy naprawią usterki i zniszczone wyposażenie (wymiana uszkodzonego ogrodzenia, oświetlenia czy innych sprzętów).
Inwestycje, wynagrodzenie zarządu
Właściciele opłacają ponadto wynagrodzenie osób zasiadających w zarządzie bądź zarządcy. Muszą być też zgromadzone pieniądze przeznaczone na inwestycję i rozwój wspólnoty. Na początku jej istnienia uchwala się fundusz remontowy, z którego automatycznie będą pokrywane koszty napraw i modyfikacji dokonywanych w obrębie części wspólnej.
Od czego zależy to, jaki będzie nasz udział w powyższych opłatach? Otóż oblicza się go proporcjonalnie do tego, jak duże jest nasze mieszkanie.