Co to jest lokal użytkowy?

Lokal użytkowy najczęściej postrzegamy jako lokal niemieszkalny, w którym prowadzona jest działalność usługowa. W bardziej precyzyjny sposób definiujemy go jako budynek albo część budynku (jedno bądź więcej pomieszczeń), która nie tylko nie jest zamieszkiwana, ale też nie stanowi pomieszczenia o charakterze technicznym.Może to być przykładowo sklep, warsztat, magazyn salon fryzjerski, pralnia czy gabinet lekarski. W niniejszym artykule zapoznają się Państwo z pewnymi wymogami i przepisami dotyczącymi tego rodzaju lokali.

Lokal użytkowy a wymagania prawne

Kryteria, które muszą spełniać lokale użytkowe, określone są przede wszystkim w rozporządzeniu uchwalonym 12 IV 2012 roku przez Ministerstwo Infrastruktury, dotyczącym wymagań technicznych pomieszczeń oraz zlokalizowania budynków. Przy czym należy podkreślić fakt, że pewne wymogi różnią się w zależności od tego, w jaki sposób użytkowana jest nieruchomość. Oczywiście restrykcje nałożone na lokale, w których znajdują się biura, są mniejsze od tych, które obowiązują gabinety lekarskie i stomatologiczne czy placówki oświatowe. Przykładowo jeden z przepisów, odnoszący się do różnego rodzaju szkół, uczelni, instytucji opieki społecznej czy przychodni, stanowi, że w tych częściach budynków, gdzie przebywają ludzie, podłoga powinna być położona 30 cm ponad terenem znajdującym się obok obiektu.

Spośród innych regulacji prawnych warto przywołać punkt na temat wysokości pomieszczeń. Jeśli chodzi o części budynków, w których pracownicy narażeni są na pewne czynniki określane jako uciążliwe, to sufit powinien w nich znajdować się na poziomie 330 centymetrów. Natomiast wysokość tych pomieszczeń, w których przebywa więcej niż cztery osoby (stale bądź czasowo), musi być nie mniejsza niż 300 centymetrów.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętajmy, że jeżeli nasz lokal użytkowy jest wydzielony w danym budynku, to jako właściciele tego lokalu mamy prawo do udziału w nieruchomości wspólnej (czerpiemy korzyści np. z jej najmu, ale też ponosimy koszty jej utrzymania).

Co ważne, częścią lokalu użytkowego może być poddasze nieużytkowe, piwnica czy garaż. Nie muszą one z nim bezpośrednio sąsiadować, powinny jedynie być położone na obszarze znajdującej się poza lokalem użytkowym nieruchomości gruntowej.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz.